Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fındıkta ezberler bozuldu
14 Haziran 2016, 19:45

Fındıkta ezberler bozuldu

Olam Progıda Türkiye Başkanı Ufuk Özongun, “Fındıkta tüm ezberler bozulara, büyük bir değişim yaşanmaktadır. Artık herkes kendini yenilemek ve değişime ayak uydurmak zorunda.” dedi.

Geçen yıl 119’cu olduğu en büyük ilk 500’de bu yıl yaptığı büyük yatırımlar ve hamlelerle 42 basamak birden yükselerek 77’ci sırada yer alan Olam Progıda, ilk 500 firma listesine damgasını vurdu.  Olam Progıda Türkiye Başkanı Ufuk Özongun, firmanın büyük başarısı hakkında ve fındık sektörü hakkında açıklamalarda bulunarak, fındıkta tüm ezberlerin bozulduğunu belirterek, herkesin bu değişime ayak uydurmak zorunda olduğunu söyledi. Özongun, “Olam Progıda olarak fındıklarımızın uluslararası piyasalara sunumu İstanbul'daki ve Hamburg'daki bürolarımız vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Tedarikini sağladığımız temel endüstriler çikolata, şekerleme, pastacılık, dondurma ve kuruyemiş endüstrileridir.

Fındık piyasaları ve fındık ticaretindeki geniş tecrübemiz ve derin ürün bilgimiz sayesinde müşterilerimizin ürünlerine yönelik çok özel çözümler yaratabilmekte ve gıda güvencesi ile gıda kalitesi konularında en yüksek standartları sunabilmekteyiz. Fındıkta artık tüm ezberler her yönüyle bozulmuştur. Fındık sektöründe her alanda büyük bir değişim yaşanmaktadır. Fındıkta dünya gerçeklerini gören, değişme ayak uyduran, kendini yenileyen ve rekabet gücü yüksek firmalar daha fazla yol almaya devam edecektir.” diye konuştu.

Hedefe iyi tarımla ulaşılacak

Fındık sektörünün 2023 ihracat hedefine iyi tarım uygulamalarıyla ulaşacağını kaydeden Özongun, “Dünya genelinde fındık dikimleri devam ediyor. Özellikle Gürcistan bu konuda çok istekli. Son yıllarda yaşanan düşük rekolteden dolayı ülkemiz de oluşan yüksek fiyatlar başta Gürcistan, Azerbeycan gibi ülkelerde fındık dikim sahalarını artırma çalışmalarını hızlandırdı. Diğer tarafda dünya genelinde dünyanın en büyük çikolata firmalarında biri olan ve ürünlerinde yüzde 70 fındık kullanan Türkiyede yatırımlarını artıran firmanın da dünya genelinde fındık dikim sahalarını artırma çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar bugün için değil ancak bir 5-10 yıl sonra Türk Fındığının üretimini artırmazsak rekabetine zarar verebilir. Bunun için mutlaka ülkemiz fındık dikim sahalarında verimliliği artırmak ve 1 milyon ton kabuklu fındık üreten bir ülke olmalıyız. 2023 hedefinin tutması ülkemiz fındık dikim sahalarında verimliliğin artmasına bağlıdır.” dedi. MURAT GÜRSOY-ÖZEL HABER

www.orduolay.com/

Haberi Ekleyen: Yalçın Çam

Bu haber 969 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DERNEK

DERNEK YÖNETİMİNDEN DUYURU

DERNEK  YÖNETİMİNDEN  DUYURU Tüm İnancalılar Davetlidir

DERNEK YÖNETİMİNDEN DUYURU

DERNEK  YÖNETİMİNDEN  DUYURU Tüm İnancalılar Davetlidir

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun

DERNEK PİKNİK TARİHİ

DERNEK PİKNİK TARİHİ Arnavutköy Tayakadın

DERNEK YÖNETİMİ ZİYARETLERİ

DERNEK YÖNETİMİ ZİYARETLERİ dernek ziyaretleri

KAYBETTIKLERIMIZ

YAZARLAR Tüm Yazarlar

Yazar Yazar
Yazar

ETKİNLİK TARİHLERİ

Söz - Nişan - Düğün - Dernek Etkinlik Tarihleri

İNANCA KÖYÜ SOY AĞACI

İnanca Köyü Soy Ağacı

HAVA DURUMU

inanca